صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
کپی نت آموزش - آرشیو 1392/4
<-Description->
جواد سقای حسینی یکشنبه 30 تیر 1392
آموزش تایپ اعداد فارسی در فرمول نویسی در ورد 2007 و 2010


اگر شما از کسانی هستید که از قسمت فرمول نویسی ورد زیاد استفاده می کنید احتمالاً به نکته پی برده اید که در قسمت فرمول نویسی اعداد به طور پیش فرض به صورت انگلیسی تایپ می شوند و امکان نوشتن اعداد فارسی حتی با تغییر زبان صفحه کلید نیز امکان پذیر نمی باشد . پس چه باید کرد اگر شما نیز در پی یافتن جواب این سوال هستید این آموزش را پی بگیرد
برای تایپ اعداد در فرمول در محلی که می خواهید در فرمول اعداد فارسی درج کنید کلیک کنید سپس در زبانه Design که حالا فعال شده است روی دکمه Abc Nomeral کلیک کنید .

سپس


ادامه مطلب...
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 23478
جواد سقای حسینی شنبه 29 تیر 1392
آموزش نصب و استاندارد کردن کیبورد به صورت فارسی

نخست :دانلود و نصب فارسی ساز کی بورد به صورت استاندارد

پسورد فایل فشرده :

copynet
دانلود نسخه 7 نود 32 نسخه بتا

بعد از نصب فایل به کنترل پنل ویندوز رفته و روی آیکن Region and Language کلیک کنید .

سپس در زبانه Keyboards and Languages کیلک کرده و دکمه Change keyborads را انتخاب نمایید .


در پنچره بعدی در قسمت زبانه General روی دکمه Add کلیک کنید
ادامه مطلب...
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 1386
جواد سقای حسینی شنبه 29 تیر 1392
آموزش اضافه کردن امکان غلط گیر املاء فارسی به ورد

همانطور که می دانید در ورد 2007 غلط های املائی به صورت انگلیسی با حط قرمر زیر کلمه مشخص می شوند ولی این امکان در تایپ فارسی عمل نمی کند .برای اینکه بتوانید در ورد 2007 نبر از امکان غلط گیری فارسی استفاده کنید می توانید از نرم افزار  Microsoft Office Language استفاده کنید که توسط مایکروسافت منتشر شده است و به عنوان پلاگینی به مجموعه آفیس اضافه می گردد و  علاوه بر امکان غلط یابی فارسی می توانید از امکان تبدیل محیط کاملاً فارسی در ورد نیز استفاده کنید . و حتی علاوه بر ورد کلیه برنامه های آفیس نیز به این امکان مجهر می شوند .نخست  این نرم افزار را از سایت کپی نت دانلود  تهیه فرمایید . و نصب نمایید .پسورد copynet می باشد (با حروف کوچک تایپ شود )

لینک دانلود فارسی ساز آفیس 2007 با قابلیت غلط گیری فارسی

لینک دانلود فارسی ساز آفیس 2010 با قابلیت غلط گیری فارسی 32 بیتی
 
لینک دانلود فارسی ساز آفیس 2010 با قابلیت غلط گیری فارسی 64 بیتی

لینک دانلود فارسی ساز آفیس 2013 با قابلیت غلط گیری فارسی 32 بیتی

پس از نصب این نرم افزار از منوی Start و All program را باز کرده و به نرم افرار مجموعه Microsoft Office رفته و در Microsoft Office Tools گزینه Microsoft Office Language setting را کلیک کنید .در پنجره  Microsoft Office Language setting 2007  روی منوی کرکره ای Display Help in کلیک کنید و زبان فارسی را انتخاب کنید با این کار  امکان غلط گیری فارسی به آفیس اضافه می شود.ادامه مطلب...
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 13127
جواد سقای حسینی سه شنبه 25 تیر 1392
آموزش تهيه ی پرونده ی پشتيبان از سند

گاهی اوقات ممكن است بعد از تغيير سند بخواهيد محتويات سند قبل از تغييرات را هم در دسترس داشته باشيد. برای اين کار از پروند ه ی خود يک نسخه ی پشتيبان تهيه کنيد. محتويات نسخ ه ی پشتيبان اطلاعاتی است که قبل از آخرين ذخيره، در سند داشتيد و تغييرات آخر در آن ذخيره نمی شود.
کادر محاور ه ای Word Options را با استفاده از دکمه ی Word Options در منوی د کمه ی Office باز کنيد. در گروه Advanced از قسمت Save گزينه ی Always create backup copy را فعال کنيد. به اين ترتيب هربار که اقدام به ذخيره ی سند می کنيد، Word به طور خودکار يک نسخه ی پشتيبان با نام سند و در همان مسيری که سند در آن ذخيره شده اما با پسوند wbk . تهيه میکند. شکل زیر آيكون پروند ه هاي پشتيبان سندهاي Word را نشان می دهد که شما می توانيد با باز کردن آنها در محيط Word ، به اطلاعات سند خود دسترسي پيدا کنيد و با استفاده از گزينه ی Save As در منوی د کمه ی Office آن را با نام اصلي سند خود و با پسوند docx . ذخيره کنيد

برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 653
جواد سقای حسینی سه شنبه 25 تیر 1392
آموزش استفاده از Track Changes برای امکان ردیابي تغييرات ورد


اگر متنی را از دوستان خود دریافت کرده اید و از شما خواسته اند که پیشنهاد و نظرت خود را درباره آن به آنها اعلام کنید می توانید تغییرات مورد نظرتان را در متن ورد اعمال کنید و این تغییرات را به آنها پیشنهاد کنید تا در صورت پذیرش آنها روی متن اعمال کنند و یا اگر می خواهید نظرات ديگران را درباره ی سند خود بدانيد، می توانيد آن را به صورت الكترونيكي به آنها بدهيد تا با استفاده از ويژگي رديابي تغييرات Track Changesسند را ويرايش و اصلاح کنند به طوري که شما بتوانيد هر تغيير را به طور جداگانه مشاهده کنيد و آن را رد يا قبول کنيد. براي فعال کردن ويژگي رديابي تغييرات، می توانيد در سربرگ Review در گروه Tracking ابزار Track Changes را انتخاب کنيد.

 پس از آن هر مطلبی که درج يا حذف می کنيد با رنگي متفاوت و به صورت زيرخط دار يا ميان خط دار مشاهده می کنيد و براي اينكه طرح سند شما حفظ شود، Word تغييرات قالب بندي اعمال شده و نوع آن را نيز معين می کند و درون يک کادر کوچک بالون مانند می نويسد.
اين بالو ن ها در حاشيه ی سند ظاهر می شوند. همچنين براي اينكه به راحتي بتوانيد محل تغييرات اعمال شده به سند را شناسايي کنيد، يک خط عمودي که به آن خط تغيير 1 می گويند در کنار متن هاي اصلاح شده قرار می دهد. می توانيد با استفاده از ابزارهاي Previous و Next در گروه Changes تغييرات را يک به يک مرور کنيد و به وسيله ی ابزار Accept تغيير مربوطه را تأييد يا با انتخاب ابزار Reject آن را رد کنيد
با آرزوی موفیت مدیریت کپی نت آموزش
حسینی
دانلود PDF این آموزش

برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 8848
جواد سقای حسینی سه شنبه 25 تیر 1392
آموزش حل مشکل جابه جا شدن کلمات در متون فارسی لاتینی
تنظیم صحیح متن در ورد از مطالبی است که خیلی ها از اهمیت آن آگاه نیستند . احتمالاً شما نیز در زمانی که متنی را که کلمات انگلیسی و فارسی در آن موجود است با مشکل جابه جا شدن کلمات انگلیسی مواجه شده اید اما این مشکل راه حل ساده ای دارد .
در فارسي نمايش از راست به چپ است، با تنظيم گزينه ي جهت نمايش متن امكانات كار با متن فارسي تنظيم مي شود. به عنوان مثال، مكان نما در زمان استفاده از كليدهاي جهت دار روي صفحه كليد به درستي به راست يا چپ جاب هجا مي شود. متن هاي تركيبي فارسي و انگليسي درست نمايش داده مي شود، نماي ههاي Bullets در سمت راست متن نمايش داده مي شوند و .... براي راست به چپ كردن، از گروه Paragraph  گزينه ي راست به چپ را انتخاب نمايید.

برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 3673
جواد سقای حسینی سه شنبه 25 تیر 1392

آموزش نشانه گذاری در ورد برای یافتن سریعتر با دستور Bookmark


در محیط Word یک ویژگي بنام Bookmark وجود دارد که مانند روبان پارچه اي است که در سر رسیدها و برخي کتاب ها براي نشانه گذاري صفحه ی خاصي استفاده مي شود. با استفاده ازBookmark ها مي توانید در سندهاي چند صفحه اي و بزرگ، محل هایي را انتخاب و براي آنها یک نام تعریف کنید و هر گاه با آن قسمت از متن کار داشتید به راحتي و خیلي سریع آن را بیابید.

براي تعریف یک Bookmark ابتدا مکا ن نما را در محلي که مي خواهید بعدها سریعاً به آن دسترسي پیدا کنید قرار دهید و سپس فرمان Bookmark را از گروه Links در سربر گ Insert انتخاب کنید تا کادر محاور ه ای Bookmark باز شود .

در این کادر محاور ه ای در قسمت Bookmark name یک نام وارد کنید )در این نام نباید کاراکتر فاصله ی خالي وجود داشته باشد( تا دکمه ي Add فعال شود. با انتخاب دکمه ي Add نام مربوطه به لیست اضافه می شود.البته Bookmark ها به طور پیش فرض در متن دیده نمي شوند و می توان با بازکردن کادر محاوره ای Bookmark و انتخاب نام Bookmark مورد نظر خود و انتخاب د کم ه ي Go To مکان نما را به محل مربوطه هدایت کرد یا با انتخاب د کم ه ي Delete آن را حذف کرد. همچنین با استفاده از گزینه های قسمت Sort by در این کادر محاور ه ای می توان فهرست Bookmark ها را براساس نام یا محل آنها، مرتب کرد.
روش دیگر براي هدایت مکا ن نما به محل یک Bookmark ، بازکردن زبانه ی Go To از کادر محاور ه اي Find and Replace و انتخاب Bookmark از قسمت Go to what است.


برای نمایش محل Bookmark ها در سند، می توانید از منوي د کمه ی Office روی دکمه ی Word Options کلیک کنید و در کادر محاور ه ای Word Options از گروه Advanced در قسمت Show document content گزینه ی Show bookmarks را فعال کنید.
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 2208
جواد سقای حسینی دوشنبه 24 تیر 1392
تصحیح خودکار متن در ورد 2007 و 2010
در محیط Word ویژگی ای وجود دارد که با فعال کردن آن می توانید به طور خودکار بعضی از اشتباه های املایی را تصحیح کنید؛ مثلاً اگر به جای کلمه ی you کلمه ی yuo را تایپ کنید به طور خودکار به you تبدیل می شود. برای باز کردن کادر محاور ه ای تصحیح خود کار متن از منوی Office دکمه ی Word Options را انتخاب کنید و از گروه Proofing در قسمت AutoCorrect Options روی دکمه ی AutoCorrect Options کلیک کنید.

گزینه هایی برای تصحیح یک سری از اشتباهات در تایپ انگلیسی وجود دارد که توضیح آنها در زیر  آمده است.


ادامه مطلب...
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 8793
جواد سقای حسینی یکشنبه 23 تیر 1392
آموزش تهیه PDF‌  با استفاده از نرم افزار PDF FACTORY

اگر شما از کسانی هستید که خیلی احتیاج پیدا می کنید که از متن های خود فایل PDF بگیرید حتماً می دانید که برنامه های زیادی برای تهیه پی دی اف از اسناد و متون در کامپیوتر وجود دارند اما نرم افزار   PDF FACTORY نرم افزار قدرتمندی است که یک تفاوت اساسی با نرم افزار مشابه دارد که آن را متمایز و پر استفاده تر می سازد و آن این که یک چاپگر مجازی PDF در سیستم تعریف می کند که می توان در این نرم افزار علاوه بر اینکه از برنامه ورد پی دی اف تهیه کرد از کلیه نرم افزارهای موجودی گرافیکی ، سه بعدی ، صفحات اینترنتی و مهندسی و آمار و ... نیز می توان خروجی PDF تهیه کرد .و حتی همانند یک چاپگر معمولی امکان تنظیمات دلخواه بر روی فایل خروجی از جمله اندازه و کیفیت آن را نیز دارا می باشد . به همین منظور در این پست قصد دارم آموزش استفاده از این نرم افزار گرافیکی - کاربردی را به صورت تصویری نشان بدهم اگر شما نیز مایل باشد در ادمه آموزش با ما همراه باشید .
دانلود نرم افزار 5.25 PDF FACTORY
پسورد فایل فشرده :
copynet


بعد از نصب این نرم افزار از برنامه ورد و یا هر برنامه دلخواه دیگر که قصد ساختن فایل PDF  از آن را دارید باز کرده و به قسمت PRINT (معمولاً Crtl+P)‌مراجعه کرده و همانند چاپ یک سند عمل نمایید .ادامه مطلب...
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 1700
جواد سقای حسینی پنجشنبه 20 تیر 1392

آموزش ایجاد سربرگ ها و پا صفحه در ورد و تنظیمات آن


با استفاده از گزینه های ابزار Header یا Footer از گروه Header & Footer در سربرگ Insert متوانید یكی از سرصفحه ها یا پا صفحه های از پیش تعریف شده در محیط Word را برای صفحه های سند خود انتخاب کنید. همچنین با انتخاب گزینه ی Edit Header از ابزار Header یا دابل کلیک روی حاشیه ی بالایی صفحه، متن اصلی کم رنگ شده و ناحیه ی سرصفحه و سربر گ Design از مجموع ه ی Header & Footer Tools فعال م ی شود )

به همین ترتیب می توانید با انتخاب گزینه ی Edit Footer از ابزار Footer یا دابل کلیک روی حاشیه پایینی صفحه، ناحیه ی پاصفحه را فعال کنید.


برای حر کت بین ناحیه های سرصفحه و پاصفحه،می توان از کلیدهای جهتی بالا و پایین یا ابزارهای Go to Footer و Go to Header استفاده کرد. با استفاده از ابزارهای گروه Insert می توان اطلاعاتی از قبیل ساعت و تاریخ جاری سیستم ( Date & Time )، فیلدها 1 یا مشخصات سند ) Quick Parts (، تصویرها ) Picture ( یا شی ء های چندرسان ه ای ) Clip Art را در سرصفحه ها یا پاصفحه ها درج کرد.
ایجاد صفحات با سربرگ های زوج و فرد  و متفاوت

در گروه Options این سربرگ، فعال کردن گزینه ی Different first page باعث می شود که بتوان برای اولین صفحه ی سند، سرصفحه و پاصفحه ی متفاوتی تعریف کرد. با استفاده از گزینه ی Different odd and even می توان برای صفحه های زوج و فرد، سرصفحه و پاصفحه های متفاوتی تعریف کرد. اگر بخواهید هنگام کار بر روی سرصفحه یا پاصفحه، محتوای اصلی سند نمایش داده نشود، گزینه ی Show Document Text را غیرفعال کنید.
همچنین در گروه Position از سربرگ Design ، می توانید در کادرهای Header from Top و Footer from Bottom فاصله ی ناحیه های سرصفحه و پاصفحه را از لبه ی کاغذ مشخص کنید.
برای خارج شدن از ناحیه ی پاصفحه یا سرصفحه، می توانید از ابزار Close Header and Footer استفاده کنید یا روی محتوای اصلی سند دابل کلیک کنید.

برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 10091
جواد سقای حسینی چهارشنبه 19 تیر 1392
آموزش ایجاد صفحات با سربرگ و پاورقیهای (Header&Footer) متفاوت در ورد

اگر شما تاکنون در صفحات ورد سربرگ یا پانوشت های (Header و footer ) ایجاد کرده اید حتماً متوجه این مطلب شده اید که در صورتی که در یک صفحه از ورد بخواهید سربرگ یا پا نوشت ایجاد کنید این متن در تمام صفحات به صورت یکسان نیز ایجاد می شود و اگر بخواهید سربرگ صفحه ای را تغییر دهید دوباره تمام صفحات به صورت جدید تغییر می کنند پس اگر بخواهیم در ورد مانند یک کتاب سربرگ فصلی را متفاوت از بقیه فصلها باشد چه باید بکنیم اگر شما نیز می خواهید جواب این سوال را بدانید با ما در آموزش ایجاد صفحات با سربرگ و پانوشتهای متفاوت در ورد همراه باشید و مراحل را بدقت انجام دهید تا بتوانید موفق شوید .برای شروع در روی قسمت خالی صفحه ای که می خواهید این تفاوت صفحه از آن صفحه به بعد آغاز شود کلیک کنید . سپس از زبانه Page layout  روی گزینه  Breaks کلیک کنید تا منوی کرکره ای آن را مشاهد کنید .  اکنون گزینه Continuous را انتخاب کنید .


اکنون به صفحه بعد از آن صفحه بروید و روی قسمت Header و یا Footer صفحه دوبار کلیک کنید . و پس از اینکار مشاهده می کنید که  دکمه Link to previuos در قسمت منوی ورد فعال شده است با کلیک روی آن (فقط یکبار ) می توانید این پیوند سربرگها و یا پانوشتها را قطع نمایید .
و فقط یک کار می ماند آن هم انیکه سربرگ یا پا نوشت را تغییر دهید و در قسمت خالی صفحه کلیک کنید . تا قسمت سربرگ بسته شود .حالا شما می توانید مشاهده کنید که متن صفحه فعلی که ایجاد کرده اید با متن صفحات قبل فرق دارد و به همین صورت می توانید در ادامه به همین روش چندین صفحه متفاوت دیگر نیز ایجاد کنید .

                                                                                                            موفق باشید .مدیریت کپی نت آموزش
                                                                                                                    

دانلود PDF این آموزش

برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 17900
جواد سقای حسینی سه شنبه 18 تیر 1392

آموزش حل مشکل تایپ شدن اعداد به صورت انگلیسی در ورد 2007

گاهی بعد از نصب  ورد 2007 و یا 2010 و یا برخی تغییرات ویندوز  در برنامه ورد مشکل تایپ اعداد به صورت انگلسیی پیش می آید و اعداد فقط به صورت انگلسیی تایپ می شوند و حتی با تغییر زبان از به فارسی این مشکل حل نمی شود و حتی بعضی از افراد به فکر نصب مجدد ورد می افتند ولی دوباره این مشکل حل نمی شود و بعضی ها ویندوز را نیز عوض می کنند . اما کمی صبر کنید در تنظیمات حرفه ای ورد برای مشکل قسمتی پیش بینی شده است . پس اگر شما نیز این مشکل را دارید می توانید مراحل زیر به ترتیب دنبال کنید تا مشکل حل شود .

نخست روی لوگوی آفیس (دکمه Offic Button) در گوشه سمت چب ورد کلیک کنید تا منوی آفیس باز شود و روی دکمه Word options کلیک کنید .ادامه مطلب...
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 3625
جواد سقای حسینی دوشنبه 17 تیر 1392
جستجو و جایگزینی
در محیط Word در صورت لزوم می توانید در محتوای سند کلمه یا عبارت خاصی را جستجو کرده و آن را با کلمه یا عبارت دیگری جایگزین کنید. همچنین شاید بخواهید صفحه، خط یا بخش خاصی را به سرعت بیابید.
 تکنیک های جستجو در متن
برای جستجوی یک کلمه یا عبارت در سند، در سربر گ Home گروه Editing ، فرمان Find را انتخاب کنید یا کلید تر کیبی Ctrl+F را فشار دهید تا کادر محاور ه ای Find and Replace باز شود .
در قسمت Find what کلمه یا عبارت مورد نظر را وارد کنید. با هر بار زدن دکمه ی Find next موارد پیدا شده به صورت انتخاب شده نمایش داده می شود. با استفاده از د کمه ی Find in می توانید مشخص کنید که Word در متن انتخاب شده، کل سند، قسمت سرصفحه ها و پاصفحه ها، پاورقی ها یا کادرهای متنی، کلمه یا عبارت مورد نظر را جستجو کند. اگر قسمت خاصي از سند را انتخاب کنید و گزینه ی Current Selection را از د کمه ی Find in انتخاب کنید، عمل جستجو فقط در قسمت انتخاب شده ی سند انجام می شود. همچنین اگر با استفاده از دکمه ی Reading Highlight گزینه ی Highlight All را انتخاب کنید، همه ی موارد پیدا شده به صورت متمایز نشان داده می شوند. برای خارج کردن این موارد از حالت تمایز، گزینه ی Clear Highlighting را انتخاب کنید.ادامه مطلب...
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 13740
جواد سقای حسینی یکشنبه 16 تیر 1392
آموزش ایجاد متن چندستونی در ورد  2007 و 2010
در مجله ها، روزنامه ها و برخی کتاب ها که عرض صفحه ها زیاد است برای خوانایی بهتر متن، آن
را به صورت چند ستونی ارایه می کنند. برای انجام این کار می توانید از گزینه های ابزار Columns
در گروه Page Setup از سربرگ Page Layout استفاده کنید.
می خواهیم از محل مكان نما به بعد یک متن چهار ستونی ایجاد کنیم.

ابتدا مكا ن نما را به محل موردنظر می بریم، سپس گزینه ی More Columns را از ابزارColumns انتخاب می کنیم تا کادر محاور ه ای Columns باز شود .


1. عدد 4 را به عنوان تعداد ستو ن های متنی موردنظر، در قسمت Number of columns وارد می کنیم. در قسمت Width and spacing می توانیم پهنا و فاصله ی بین ستو ن ها را تغییر دهیم.
در صورتی که گزینه ی Equal column width غیرفعال باشد می توانیم برای عرض هر ستون انداز ه ی خاصی تعریف کنیم.
چون می خواهیم متن فارسی باشد و بتوانیم در ستونها مطالب را از راست به چپ درج کنیم، گزینه ی Right-to-left را فعال می کنیم. انتخاب گزینه ی Line between باعث درج خط هایی بین ستو ن ها می شود.
در کادر Apply to با انتخاب گزینه ی Whole document قالب صفحه های کل سند، 4 ستونی می شود و با انتخاب گزینه ی This point forward این تغییرات از محل مكان نما به بعد به متن سند اعمال می شود. با انتخاب دکمه ی OK متن سند به صورت 4 ستونی می شود.

برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 5486
جواد سقای حسینی شنبه 15 تیر 1392
آموزش Reset کردن تنظیمات مروگر فایر فاکس بدون حذف افزونه ها و بوک مارکها

گاهی اوقات ممکن است پس از نصب یک افزونه ممکن است تنظیمات مرورگر تغییر کند و دیگر در دسترس نباشد و یا گاهی تنظیمات به طور اتفاقی تغییر کند . بهترین روش برای اینکار ریست کردن آن می باشد . اما شاید شما به خاطر از دست دادن افزونه های دیگر و یا ترس از دست دادن bookmark ها مایل به این کار نباشید . در این ترفند قصد داریم آموزش تصویری ریست کردن تنظیمات فایر فاکس را آموزش بدهیم بدون از دست دادن افزونه ها و بوک مارکها .

نخست روی آیکون firefox کلیک کنید تا منوی مربوطه باز شود . حالا از ستون دوم ماوس را روی گزینه  Help  نگه دارید تا منوی آن قابل مشاهده باشد و از آن منو گزینه Troubleshooting Information را انتخاب کنید .


با انتخاب آن ، پنجره  Troubleshooting Information باز می شود که روی دکمه reset firefox  کلیک کرده و پنجره بعدی نیز همین دکمه را مجدداً انتخاب کنید . 


ادامه مطلب...
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 4187
جواد سقای حسینی چهارشنبه 12 تیر 1392
 کپی برداری از قالبندی متن بوسیله ابزار Format Painter

ابزار  Format Painter یک ابزار بسیار مفید در ورد می باشد که بوسیله آن می توانید در صفحه آرایی متن خود استفاده کنید و سرعت ویرایش خود را بالا ببرید.در واقع زمانی که می خواهید قالب بندی کلمه و یا متنی را (فونت و سایز و استایل و ... ) برای متن های دیگر نیز اعمال کنید و یا قالب بندی یک پاراگراف را به پاراگرا ف های دیگری اعمال کنید ، بهترین راه استفاده از ابزار Format Painter است.
برای استفاده از این ابزار ابتدا مکان نما را بر روی متن یا پاراگرافی که می خواهید قالب بندی آن را به محل دیگری کپی کنید، قرار دهید و سپس از گروه Clipboard در سربر گ Home بر روی فرمان Format Painter کلیک یا دوبار کلیک کنید تا نمادی شبیه قلم مو در کنار اشاره گر ماوس نمایان شود. برای انتخاب این ابزار می توانید از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+C  نیز استفاده کنید 


به این ترتیب با دِرَگ اشاره گر ماوس روی هر متنی قالب بندی کاراکتری متن اولیه به آن کپی خواهد شد و بـرای کپی قالب بندی یک پاراگراف کافی است در محلـی از(پاراگـراف مقصد)پاراگرافی که می خواهید قالب بندی پاراگراف اولیه به آن اعمال شود( کلیک کنید. اگر بخواهید هم قالب بندی کاراکتری و هم قالب بندی پاراگرافی پاراگراف اولیه به پاراگراف مقصدکپی شود باید اشاره گر ماوس را روی کل متن پاراگراف بکشید.

اگر هنگام انتخاب ابزار Format Painter یک بار کلیک کرده باشید پس از دِرَگ یا کلیک کردن بر روی متن یا پاراگراف مقصد، اشاره گر ماوس به حالت عادی باز خواهد گشت و ابزار Format Painter غیر فعال می شود. اما اگر هنگام انتخاب این ابزار دوبار کلیک کرده باشید تا زمانی که کلید Esc را نزنید یا فرمان دیگری را اجرا نکنید ابزار Format Painter فعال می ماند و می توانید قالب بندی اولیه را به هر متن یا پاراگرافی که می خواهید کپی کنید. 


برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 4899
جواد سقای حسینی سه شنبه 11 تیر 1392
آشنایی با  مواد مصرفی در دستگاه فتوکپی
مواد مصرفی در دستگاه نقش بسزایی دارد و بدون آنها امکان فعالیت دستگاه وجود ندارد مواد مصرفی دستگاه فتوکپی شامل :
_ کاغذ
- تونر
- دولوپر
می باشند البته درام نیز جزء مواد مصرفی محسوب می گردد زیرا بر حسب کارکرد بعد از مدت زمان معین نیاز به تعویض دارد ولی آن را در فصل مربوط به خود توضیح می دهیم .
کاغذ (paper)‌:
کاغذ در دستگاه فتوکپی باید دارای استاندارد و شرایط مناسب باشد و در غیر اینصورت ممکن است در حین کپی در دستگاه گیر کند به طور کلی کاغذ مورد استفاده در دستگاه بر پایه دو سایز کاغذ به نام های A4 و B5 می باشد .
کاغذ A4 : به کاغذی گفته می شود که دارای ابعاد (29/7 × 21/3 سانتی می تر باشد .
کاغذ B4 : به کاغذی گفته می شود که دارای ابعاد (25×35) سانتی متر باشد .
دیگر سایزهای مورد استفاده در دستگاه فتوکپی با نام های :
A3 : کاغذA3 ابعادش برابر با ابعاد دو کاغذ A4 که پهلوی هم قرار بگیرند می باشد .
A5: کاغذ A5 ابعادش برابر با نصف A4 می باشد .
کاغذ فتوکپی اگر به صورت طولی با افقی در دستگاه از آن استفاده گرد د حرف R به آخر آن اضافه می شود به طور مثال اگر کاغذ به صورت طولی یا افقی در دستگاه استفاده کنید به آن A4R گفته می شود .
ولی اگر کاغذ به صورت عرضی در دستگه استفاده شود به همان نام سایز خواهد بود به طوری که اگر کاغذ A4 به صورت عرضی در دستگاه استفاده شود همان نام A4 خواهد بود .
ویژگی های کاغذ دستگاه فتوکپی
1-کاغذ سفید باشد و چروک نداشته باشد .
2-دارای کمترین تار و پود کاغذ باشد به طور مثال کاهی نباشد .
3-یک متر مربع آن 80 گرم وزن داشته باشد و اصطلاحاً  80 گرمی باشد .
4-لبه های کاغذ خوب برش داده شده باشد و ناصاف نباشد .
5-فقط از سایزهای استاندارد و کاغذ در دستگاه استفاده می کنیم و آنها را به دلخواه برش ندهیم .
6-رطوبت نداشته باشد کاغذهای موجود در بازار که در بسته قرار دارند دارای یک لفافه رطوبت گیر می باشند که در صورت لزوم رطوبت آنها را جذب می نماید .
7-کاغذهای داخل بسته را قبل از استفاده بیرون نیاورید یرا ممکن است چروکیده و یا مرطوب شوند و در دستگاه گیر کنند .
یک قست دیگر که دستگاه کپی با سند در ارتباط است صفحه ای شیشه ای است میز اسناد نامیده می شود . که در ادامه مطب به آن می پردازیم .ادامه مطلب...
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 1628
جواد سقای حسینی سه شنبه 11 تیر 1392
آموزش ایجاد متن پس زمینه برای صفحات در ورد 2007 و 2010
اگر می خواهید متن خاصی در پس زمینه ی همه صفحه های سند شما تکرار شود از گزینه های ابزار Watermark استفاده کنید. این ابزار تعدادی Watermark نمونه که کلمه های خاصی را در پس زمینه ی صفحه ها درج می کند در اختیار شما قرار می دهد و می توانید با انتخاب گزینه ی Custom Watermark در کادر محاور ه ای Printed Watermark یک تصویر یا متن دلخواه برای پس زمینه درج کنید.
در این کادر محاور ه ای می توانید با فعال کردن گزینه ی Picture watermark با استفاده از دکمه ی Select Picture تصویر موردنظر خود را انتخاب و در کادر Scale اندازه ی بزرگی آن را مشخص کنید. اگر گزینه ی Washout فعال باشد، تصویر کم رنگ تر ظاهر می شود.
با فعال کردن Text watermark ، می توانید در کادرهای Language زبان، Text محتوا، Font نوع قلم، Size اندازه ی قلم، Color رنگ و Layout جهت قرارگیری متن موردنظر خود را مشخص کنید. با فعال کردن گزینه ی Semitransparent متن موردنظر کم رنگ تر نشان داده می شود. در
بخش Layout انتخاب Diagonal باعث می شود متن به صورت اریب و انتخاب Horizontal آن را به صورت افقی در صفحه قرار دهد.
رنگ صفحه
با استفاده از ابزار Page Color م ی توانید برای پ س زمینه، یک رنگ انتخاب کنید یا رنگ شکل دلخواه خود را با استفاده از گزینه ی More Color در کادر محاور ه ای Colors ایجاد کنید شکل در این کادر محاور ه ای در زبانه ی Custom با حرکت ماوس بر روی طیف رنگی نشان داده شده و تنظیم میزان تیرگی آن، رنگی دلخواه ایجاد کنید یا با مشخص کردن عددی بین صفر و 255 برای هر یک از رنگ های اصلی قرمز، سبز و آبی در کادر های Red ،Green و Blue رنگ موردنظر خود را ایجاد کنید.گزینه ی Fill Effects در ابزار Page Color کادر محاور ه ای Fill Effects را باز می کند
زبانه ی Gradient آن برای ایجاد ترکیب های مختلفی از رنگ ها، زبانه ی Texture برای بافت های رنگی آماده ، زبانه ی Pattern برای ایجاد یک الگوی رنگی و زبانه ی Picture آن برای درج یک تصویر دلخواه به عنوان پس زمینه استفاده می شود.

برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 24317
جواد سقای حسینی سه شنبه 11 تیر 1392
درج خودکار کلمات در ورد 2007 و 2010

اگر در مطلبی که تایپ می کنید کلمه هایی وجود دارد که زیاد تکرار می شوند می توانید یک بار آنها را در قسمت AutoText وارد کنید و به جای تایپ تکراری کلمه ها، آنها را انتخاب و درج کنید.
این ویژگی به طور پیش فرض در محیط Word 2007 وجود ندارد و ابتدا باید این فرمان را در نوار ابزار دسترسی قرار دهید. برای این کار روی آیکن Customize Quick Access Toolbar کلیک و گزینه ی More Commands را انتخاب کنید. به این ترتیب قسمت Customize از کادر محاور ه ای Word Options باز می شود. در کادر Choose commands from گزینه ی All Commands را انتخاب کنید، سپس از فهرست فرمان ها، فرمان AutoText را پیدا کنید و با زدن دکمه ی Add آن را به لیست فرما ن های نوار ابزار دسترسی سریع اضافه کنید.
در ابتدا در لیست AutoText کلمه یا عبارتی وجود ندارد. برای درج متن در این لیست ابتدا باید یک بار آن را در محتوای سند تایپ کنید، سپس آن را انتخاب و روی Save Selection to AutoText Gallery کلیک کنید. به این ترتیب کادر محاور ه ای Create New Building Block باز می شود. با انتخاب دکمه ی OK در این کادر محاور ه ای، متن انتخاب شده به لیست AutoText اضافه می شود.

برای استفاده از متن های موجود در لیست AutoText روی آیکن مربوط به آن در نوار ابزار دسترسی سریع کلیک و متن مورد نظر را انتخاب کنید تا در محل مکان نما درج شود.
برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 11683
جواد سقای حسینی سه شنبه 11 تیر 1392
نحوه ایجاد لیست ها در ورد و نحوه تنظیمات آن

اگر شما می خواهید که در ورد یک لیست از جملات کوتاهی که زیر هم می نویسید دارای شماره گذاری باشند و به صورت خودکار شماره گذاری گردند Tباید آموزش ایجاد لیست شماره گذاری شده را در ورد فرا بگیرید و بوسیله آن می توانید تنظیمات دلخواه خود را نیز مانند استفاده از سمبل به جای شماره و شروع شماره گذاری از شماره دلخواه و غیره را تغییر دهید

 
آموزش ایجاد یک لیست علامت گذاری شده در ورد

با استفاده از آیکن Bullets واقع در گروه Paragraph از سربر گ Home می توان لیست های علامت گذاری شده ایجاد کرد. با انتخاب فلش کنار این ابزار می توانید از لیست علامت های آن، علامت مورد نظر را تغییر دهید.
با استفاده از گزینه ی Change List Level میزان تورفتگی سطرها تغییر می کند. همچنین با انتخاب گزینه ی Define New Bullet کادری محاور ه ای به همین نام باز می شود که در آن دکمه ی Symbol برای تغییر نماد علامت، دکمه ی Picture برای انتخاب یک تصویر به جای این علامت و دکمه ی Font برای تغییر قال ب بندی کاراکتری علامت مورد نظر است. با استفاده از کادر Alignment می توان علامت موردنظر را چپ چین، وسط چین یا راست چین کرد.
2 ایجاد لیست های شماره گذاری شده برای ایجاد لیست های شماره گذاری شده آیکن Numbering در گروه Paragraph از سربر گ Home را فعال کنید. با استفاده از لیست این فرمان نیز می توانید یکی از انواع نمونه های شماره گذاری را انتخاب کنید یا با استفاده از گزینه ی Define New Number Format در کادر محاور ه ای به همین نام قالب جدیدی برای شماره گذاری لیست ها تعریف کنید.

تنظیمات قالب شمار ه گذاری

می خواهیم لیست شماره دار زیر را ایجاد کنیم.
Document formatting:
3* Text formatting
4* Paragraph formatting
5* Bullet and numbering
6* Format painter
7* Tab
1. پس از نوشتن خط اول از منوی فرمان Numbering در گروه Paragraph از سربر گ Home گزینه ی Define New Number Format را انتخاب می کنیم.
2. در کادر محاوره ای Define New Number Format از لیست Number style گزینه ی1st, 2nd, 3rd را انتخاب کرده و در کادر Number format به جای علامت نقطه، علامت * را قرار می دهیم و دکمه ی OK را می زنیم.
3. شماره ی * 1st را انتخاب و از منوی فرمان Numbering گزینه ی Set Numbering Value را فعال می کنیم. در کادری محاور ه ای به همین نام در کادر Set value to عدد 3 را انتخاب میکنیم تا اولین گزینه ی لیست از شماره ی 3 شروع شود.

برچسب ها:

| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 3686