X
حل مشکلات ناشی از عدم آپدیت Firmware در ھاردھای Maxtor و Seagate
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
حل مشکلات ناشی از عدم آپدیت Firmware در ھاردھای Maxtor و Seagate
حل مشکلات ناشی از عدم آپدیت Firmware ھاردھای Maxtor و Seagate حل مشکلات ناشی از عدم آپدیت Firmware در ھاردھای Maxtor و Seagate ظاهرا هارد دیسک های Seagate baracuda 7200.11 و
جواد سقای حسینی شنبه 14 اردیبهشت 1392

حل مشکلات ناشی از عدم آپدیت Firmware در ھاردھای Maxtor و Seagate

Seagate


ظاهرا هارد دیسک های Seagate baracuda 7200.11 و Maxtor diamond max 22 مشکل Firmware داشته و پس از مدتی دچار یکی از مشکلات زیر میشوند:

۱- هارد دیسک توسط بایوس کامیپوتر شناسایی نمیشود.

۲-هارد دیسک در بایوس شناسایی میشود ولی ظرفیت آن ۰ نمایش داده میشود.

در هر دو حالت هارد دیسک غیرقابل استفاده میشود. برای جلوگیری از پدیدار شدن این مشکل باید Firmware هارد دیسک آپدیت شود.

چنانچه جزء دسته خوش شانس هستید که Firmware هادر دیسک کامپیوتر شما آپدیت نشده ولی هنوز سالم است به قسمت آپدیت Firmware مقاله بروید و چنانچه هارد دیسک کامپیوتر شما از کار افتاده و برای تعمیر آن با درخواست رقم های آنچنانی توسط تعمیرکارهای لوازم الکترونیکی مواجه شده اید همچنان به خواندن مقاله ادامه دهید!

توجه داشته باشید که سایت  هیچ مسئولتی در قبال خرابی هارد دیسک یا از دست رفتن اطلاعات شما ندارد و این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد.احیای هارد دیسک های Seagate baracuda 7200.11 و Maxtor diamond max 22 که مشکل عدم شناسایی در بایوس کامپیوتر را دارند:

برای احیای هاردیسک های Seagate baracuda 7200.11 و Maxtor diamond max 22 که مشکل عدم شناسایی در بایوس کامپیوتر را دارند به یک مدار level Controller نیاز داریم که با استفاده از آن به همراه Hyperterminal ویندوز هارد دیسک خراب را احیا کنیم.

مدار level Controller به دو صورت rs232 to ttl و usb to ttl در بازار موجود است که مدل rs232 to ttl نیازی به نصبدرایور ندارد ولی در مدل usb to ttl حتما باید قبل از استفاده درایور مربوط به آن را که به همراه خود مدار ارائه میشود، نصب گردد.


ساخت RS-232 to TTL converter board with MAX232 :

با کمی تلاش و پشتکار قادرخواهید بود مدار را بسازید! نمای شماتیک مدار بصورت زیر است که البته برای IC نوع MAX232 طراحی شده:چون انواع مختلف MAX232CPE و MAX232N و … از این IC در بازار موجود لذا نقشه مدار برای هرکدام اندکی تغییر میکند. پس به یاد داشته با شید چنانچه مداری را ساختید و کار نکرد احتمالا مقدار ولتاژ یا نوع IC آن متفاوت است.

تکمیل شده مدار به همراه سیم های رابط و جا باطری به شکل زیر است:برای اتصال مدار به هارد دیسک و جا باطری نیاز به یکی دو متر سیم رابط به همراه کانکتور دارید و حتما باید کانکتورها را از داخل سوکت آن خارج کرده و برای جلوگیری از اتصال کوتاه آنها را با یک لایه نازک چسب برق، بپوشانید:برای خرید پستی مدار ساخته شده و تست شده میتوانید با ایمیلی که در پایین مقاله قرار داده شده تماس بگیرید، سایت هیچگونه مسئولیتی در قبال عدم ارسال مدار یا کارنکردن مدار بر عهده نمیگیرد.


تست RS-232 to TTL converter board with MAX232 :

قبل از آغاز احیای هارد دیسک معیوب برای اطمینان از کارکردن مدار حتما آنرا تست کنید. بدین منظور مثبت و منفی باطری را به ترتیب به Vcc و Gnd مدار متصل کنید و مدار را به پورت سریال مادربورد کامپیوتر خود متصل کنید.

به خاطر داشته باشید که هنگام اتصال مدار به پورت سریال هیچ پیغامی منبی بر اتصال سخت افزاری جدید به کامپیوتر در ویندوز نمایش داده نخواهد شد.

حال برنامه Hyperterminal ویندوز را اجرا کرده و یک آیکون و یک نام برای اتصال انتخاب کرده و در آخر شماره پورتی را که مدار را به آن متصل کرده اید انتخاب کنید.

سپس تنظیمات را مطابق عکس زیر انجام دهید:


 

در ابتدا هنگامی که در پنجره Hyperterminal چیزی تایپ میکنیم اصلا نباید هیچ حرف و کارکتری را نشان دهد، در غیر اینصورت باید به مسیر زیر رفته و تیک کنار echo typed characters locally را برداشته و local echo را غیرفعال کنید:

File>properties>settings>ASCII Setup

حال از طریق یک تکه سیم کوجک دو سر Rx و Hx را به هم متصل کنید، در این حالت Hyperterminal هر آنچه را که تایپ میکنید به شما نمایش خواهد داد.

 

 

در اینصورت میتوان گفت مدار شما سالم است و میتوانید عملیات احیا را انجام دهید.

 

عملیات احیا :

همانگونه که در ابتدای مقاله اشاره شد مشکل به دو صورت زیر نمایان میشود:

۱- هارد دیسک توسط بایوس کامیپوتر شناسایی نمیشود.

۲-هارد دیسک در بایوس شناسایی میشود ولی ظرفیت آن ۰ نمایش داده میشود.


با توجه به مشکلی که برای هارد دیسک شما بوجود آمده یکی از روش های زیر را برای احیا انجام دهید:

۱- رفع مشکل عدم شناسایی هارد توسط بایوس کامیپوتر (Fixing BSY or CC errors aka BUSY) :

ابتدا توسط یک پیچ گوشتی ۶ سو که به پیچ گوشتی موبایلی ھم معروف است، نزدیک ترین پیچ به مرکز ھد رو باز کنید.توجه داشته باشید که در هارد دیسک های Seagate baracuda 7200.11 و Maxtor diamond max 22 بدلیل تفاوت در بورد اصلی هارد دیسک جای این پیچ متفاوت بوده و شما باید با توجه به نوع هارد دسیک خود طبق عکس زیر نزدیکترین پیچ به هد را باز کنید.پس از باز کردن پیچ باید اتصال موتور با بود هارد دیسک را با قرار دادن عایق قطع نمود، زیرا در واقع هارد دیسک معیوب در حالت Busy قفل شده است و چنانچه این اتصال قطع نگردد در هنگام متصل کردن هارد به مدار RS-232 to TTL converter و متصل کردن برق SATA به آن در Hyperterminal با ارورهای مکرر زیر مواجه شده و نهایتا Hyperterminal قفل کرده و ادامه عملیات احیا را غیرممکن میسازد:

LED: 000000CC FAddr: 0024A051

بدین منظور میتوان همانند عکس از از عایقی مانند که کارت ویزیت استفاده کرد و آن را خیلی آرام وارد محدوده ای که پیچ آن را در باز کرده ایم فرو کنیم:سپس مطابق عکس سیم های Gnd و Tx و Rx مدار RS-232 to TTL converter را به صورتی که کابل Tx مدار RS-232 to TTL converter به Rx هارد دیسک و کابل Rx مدار RS-232 to TTL converter به Tx هارد دیسک و در نهایت کابل Gnd مدار RS-232 to TTL converter به Gnd هارد دیسک متصل گردد، متصل میکنیم. همانگونه که در عکس زیر هم مشخص است پایه های Rx و Tx در هارد دیسک های Seagate baracuda 7200.11 و Maxtor diamond max 22 متفاوت هستند.


 

در نهایت برق SATA را متصل کنید، توجه داشته باشید که چون در مراحل قبل توسط عایق اتصال موتور هارد دیسک را با بورد آن قطع کرده ایم، موتور روشن نخواهد شد. حال Hyperterminal را اجرا کرده و تنظیماتی را که مرحله تست RS-232 to TTL converter board with MAX232 توضیح داده شد را انجام داده و پس از چند لحظه کلیدهای Ctrl + Z را بزنید، چنانجه مراحل بالا را بدون مشکل انجام داده باشید در Hyperterminal با عبارت زیر مواجه خواهید شد:

F3 T>

چنانچه با ارور زیر مواجه شدید احتمالا سیم های Rx و Tx را اشتباه متصل کرده اید و باید آنها را با همدیگر جابجا کنید:

LED: 000000CC FAddr: 0024A051

در Hyperterminal دستوراتی را که با رنگ قرمز نوشته شده وارد کنید:

ابتدا فرمان ۲/ را تایپ کرده و اینتر را بزنید، با انجام این عمل به سطح دوم دسترسی Firmware وارد میشویم:

F3 T>/2 (enter)
F3 2>

سپس با فرمان Z موتور را در دور آرام قرار میدهیم، دقت کنید که Z باید بصورت بزرگ نوشته شود:

F3 2>Z (enter)
Spin Down Complete
Elapsed Time 0.147 msecs
F3 2>

حال کارت ویزیتی را که زیر بود هارد دیسک وارد کرده بودید به آرامی خارج کنید، با اینکار دوباره اتصال برقرار میگردد و هارد دیسک روشن میشود. سپس با اجرای دستور زیر دور موتور به حالت سریع وارد شده و به وضعیت اولیه بازمیگردد:

F3 2>U (enter)
Spin Up Complete
Elapsed Time 7.093 secs
F3 2>

حال با دستور زیر به سطح اول دسترسی Firmware بازمیگردیم:

F3 2>/1 (enter)
F3 1>

سپس با دستور زیر سکتور S.M.A.R.T ساخته میشود:

F3 1>N1 (enter)

در این مرحله باید کابل برق SATA را در بیاورید و پس از حدود ۱۰ ثانیه دوباره کابل برق SATA را وصل کرده و در Hyperterminal کلیدهای Ctrl + Z را زده و در نهایت دستور زیر را با دقت وارد کنید:

F3 T>m0,2,2,,,,,22 (enter)

پس از ۱۵ تا ۳۰ ثانیه پیغام زیر منبی بر موفقیت آمیز بودن انجام دستور نمایش داده میشود و چنانچه این پیام نمایش داده نشده، نشان دهنده این است که یکی از مراحل قبلی را به درستی انجام نداده اید:

Max Wr Retries = 00, Max Rd Retries = 00, Max ECC T-Level = 14, Max Certify
Rewrite Retries = 00C8
User Partition Format 10% complete, Zone 00, Pass 00, LBA 00004339, ErrCode
00000080, Elapsed Time 0 mins 05 secs
User Partition Format Successful - Elapsed Time 0 mins 05 secs

پس از مشاهده پیام فوق میتوانید اتصالات هارد دیسک را قطع کنید، هارد شما بصورت موفقیت آمیز احیا شده است. بیاد داشته باشید که پس از اینکه هارد دیسک به درستی شناخته شد میبایست در اولین فرصت Firmware آن را به روشی که در قسمت به روز رسانی Firmware هارد دیسک به آن اشاره شده آپدیت کنید.

۲- رفع مشکل ۰ نشان دادن ظرفیت هارد دیسک در بایوس (Fixing 0 LBA error) :

برای رفع این مشکل نیازی به باز کردن پیچ هارد ندارید و فقط بایستی کابل Tx مدار RS-232 to TTL converter به Rx هارد دیسک و کابل Rx مدار RS-232 to TTL converter به Tx هارد دیسک و در نهایت کابل Gnd مدار RS-232 to TTL converter به Gnd هارد دیسک متصل کنید و تنظیماتی را که در قسمت تست RS-232 to TTL converter board with MAX232 توضیح داده شد را اعمال کرده و کابل برق SATA هارد دیسک را متصل کرده و در کلیدهای Ctrl + Z را زده و دستور زیر را با دقت وارد کنید:

F3 T>m0,2,2,,,,,22 (enter)

پس از ۱۵ تا ۳۰ ثانیه پیغام زیر منبی بر موفقیت آمیز بودن انجام دستور نمایش داده میشود:

Max Wr Retries = 00, Max Rd Retries = 00, Max ECC T-Level = 14, Max Certify
Rewrite Retries = 00C8
User Partition Format 10% complete, Zone 00, Pass 00, LBA 00004339, ErrCode
00000080, Elapsed Time 0 mins 05 secs
User Partition Format Successful - Elapsed Time 0 mins 05 secs

پس از مشاهده پیام فوق میتوانید اتصالات هارد دیسک را قطع کنید، هارد شما بصورت موفقیت آمیز احیا شده است. بیاد داشته باشید که پس از اینکه هارد دیسک به درستی شناخته شد میبایست در اولین فرصت Firmware آن را به روشی که در قسمت به روز رسانی Firmware هارد دیسک به آن اشاره شده آپدیت کنید.

به روز رسانی Firmware هارد دیسک:

چنانچه قبل از اینکه هارد دیسک کامپیوتر شما دچار مشکل شود اقدام به به روز رسانی Firmware هارد دیسک کنید، هارد دیسک دچار هیچ یک از دو مشکل بالا نخواهد شد.

برای به روز رسانی Firmware هارد دیسک نرم افزار drivedetect را از اینجا دانلود کرده و آنزیپ کرده و به اینترنت کانکت شده و آن را اجرا کنید، در اینصورت لیستی از هارد دیسک هایی که الآن در کامپیوتر شما در حال استفاده هستند به نمایش در میآید:

 

 

حال کلید New Firmware Check را کلیک کنید تا این صفحه در سایت Seagate که به منظور چک کردن فریمور ایجاد شده باز گردد، حال در قسمت مربوطه سریال هارد دیسک خود را که در نرم افزار drivedetect نمایش داده شده است نوشته و عبارت مربوط به کپچا را هم وارد کرده و کلید Submit را کلیک کنید:

 

 

در صورتیکه هارد دیسک شما نیاز به آپدیت داشته باشد این صفحه در قسمت Action نمایش داده میشود:

 

 

و باید روی لینک آن کلیک کنید تا به این صفحه وارد شوید که حاوی لیستی از مدل های مختلف هاردهای Seagate و Maxtor است که نیاز به آپدیت دارند، حال Drive Name ی که در نرم افزار drivedetect برای هارد دیسک شما نمایش داده شده است را در لیست پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

توجه داشته باشید که در صورت انتخاب نام اشتباه هارد دیسک شما خراب شده و به احتمال زیاد حتی اطلاعات آن نیز قابل بازیابی نخواهد بود.


 

در صفحه بعد دو دسته فایل برای شما نمایش داده خواهد شد، یکی مربوط به آپدیت Firmware هارد دیسک داخل ویندوز و دیگری فایل ISO آپدیت که باید آن را ابتدا توسط نرم افزارهای رایت مانند Nero روی CD رایت کرده و سپس سیستم خود را ریستارت کرده و با CD موردنظر بوت کنید و عملیات آپدیت را انجام دهید:

 

 

درصورتیکه از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنید فایل مربوط به آپدیت Firmware هارد دیسک داخل ویندوز را دانلود و آنرا اجرا کنید تا Firmware هارد دیسک آپدیت شود، ولی درصورتیکه از سیستم عاملی غیر از ویندوز (مثلا مک یا لینوکس) استفاده میکنید فایل ISO را دانلود و یکی از نرم افزارهای کپی CD همانند DVDFab Platinum یا Ashampoo Burning Studio یا Nero 9 یا IsoBuster Pro یا PowerISO یا ImgBurn یا CloneCD که لینک دانلود همه آنها در سایت موجود است روی CD رایت کنید. سپس کامپیوتر را ریستارت کرده و در تنظیمات بایوس سیستم را در حالتی قرار دهید که توسط CD بوت شود و مجددا سیستم را ریستارت کنید.

پس از بوت شدن ویندوز توسط CD صفحه readme مطابق عکس زیر برای شما نمایش داده میشود:

 

 

با زدن یکی از کلیدهای F10 یا Esc روی کیبورد به صفحه زیر وارد شوید:

 

 

حال حرف انگلیسی مقابل نام هارد دیسک خود را تایپ کنید، اگر فقط از یک هارد دیسک استفاده میکنید میبایست حرف A را تایپ کنید ولی اگر از چند هارد دیسک استفاده میکنید باید نامی را که نرم افزار drivedetect برای هارد دیسک Seagate baracuda 7200.11 یا Maxtor diamond max 22 شما که نیاز به آپدیت دارد، نمایش داده را انتخاب و حرف انگلیسی کنار آن را تایپ کنید:

 

 

پس از آن منتظر شوید تا پیغام زیر بر روی صفحه نمایش نمایش داده شود:

Press any key to continue ...

تبریک میگویم! کار تمام است و Firmware هارد دیسک کامپیوتر شما آپدیت شده است. حال کافیست یکی از کلیدهای کیبورد را فشار دهید تا کامپیوتر ریستارت شود و هارد دیسک با Firmware جدید شروع به کار کند.

به یاد داشته باشید که برای ریستارت کردن کامپیوتر پس از آپدیت شدن Firmware از کلیدهای Alt+Ctrl+Delete استفاده نکنید، چون این کار باعث میشود Firmware هارد دیسک شما آپدیت نشود و دوباره مجبورید همه مراحل فوق را از ابتدا طی کنید.| نسخه قابل چاپ | تعداد بازديد : 2293